четвер, 27 травня 2010 р.

Малбері vs тусса

Як завжди на допомогу прийшов незамінний Google.
Виявляється, що шелкопрядів (метеликів, гусені яких при переході зі стадії лялечки до стадії дорослого метелика утворюють кокон з надзвичайно тонкої та довгої неперервної нитки) існує декілька видів. Не вдаючись у подробиці, зупинимось на двох з них, що представляють суто практичний інтерес.
Отже, знайомтеся – тутовий (mulberry) шовкопряд – лат. Bombyx mori.

Дорослий метелик тутового шовкопряда
Дорослий метелик тутового шовкопряда
Це єдина на сьогодні свійська комаха, що не зустрічається в природі у „дикому” стані. Самиці його навіть розучилися літати. Доросла комаха - товстий білий метелик з розмахом крил до 6 см. Гусені цього шовкопряда живляться виключно листям шовковиці, або тутового дерева.
Гусені шовкопряда звивають кокони, оболонки яких створюються з неперервної шовкової нитки довжиною 300-900 м і до 1500 м в найбільших коконах! Гусені їдять листя вдень і вночі, дуже швидко ростуть. Коли змінюється колір голови гусені на темніший, починається лінька. Після того, як гусінь пройде чотири ліньки, її тіло стає жовтим, а шкіра – більш щільною, що свідчить про те, що гусінь починає перетворюватись в лялечку, обвиваючи себе шовковою ниткою. Завершивши стадію лялечки,метелик прогризає кокон і виходить. Але до цієї стадії шовкопряду дожити не дають – кокони тримають 2-2,5 години при температурі близько 100°C, що вбиває гусінь та спрощує розкручування кокона.
Близько 40% неперероблених коконів шовкопряда сьогодні імпортується з Пакистану.

Гусінь тутового шовкопряда
Гусінь тутового шовкопряда

Кокони з лялечками
Кокони з лялечками

Виробництво шовку в Пакістані
Виробництво шовку в Пакістані

Шовковий топс
Шовковий топс
Метелик дубового японського шовкопряда має золотисто-оранжевий колір. Його доросла гусінь – яскраво-зелена з блакитними та жовтими плямами.

Метелик дубового шовкопряда
Метелик дубового шовкопряда
Кокон японського шовкопряда великий, до п’яти сантиметрів в довжину, жовтого або зеленого кольору. Він добре розмотується, а шовкова нитка, отримана з нього – м’яка, товста та блискуча, за своєю міцністю вона не поступається нитці тутового шовкопряда, а еластичністю навіть перевершує її. З шовку ямамая (так в Японії називають японського дубового шовкопряда) виготовляється шовкова чесуча (тканина) імператорів. Індійський дубовий шовкопряд має сріблястий або жовтуватий кокон. Він дуже добре розмотується, але шовкова нитка, змотана з нього, грубіша, ніж у тутового, менш еластична та поступається тутовій за міцністю.  З неї виготовляють індійську чесучу. А оскільки в Індії цього шовкопряда називають туссор, то й шовк дістав назву  - тусса.

Гусінь дубового шовкопряда
Гусінь дубового шовкопряда
На дотик та вигляд шовковий топс від різних шовкопрядів також відрізняється суттєво. Топс шовку малбері має атласнний блиск, волокна дуже довгі, гладенькі та рівні, пасмо топсу малбері завдовжки 1 м має вагу близько 10г. Топс шовку тусса має (в порівнянні з малбері) дещо тьмяніший відблиск та дещо коротші волокна.  Пасмо топсу завдовжки 1 м важитиме близько 12г.  Ці волокна добре комбінуються для створення привабливих декоративних ефектів в техніці гарячого валяння, які є можливими завдяки доброму зчепленню волокон шовку та вовни. Вовна звалюється, "сідає", пасма шовку - ні, створюючи на поверхні виробу блискучу хвилясту смужку.
З цікавих фактів, на яки вдалося натрапити при підготовці цього матеріалу, слід додати, що шовкову нитку зовсім нещодавно почали використовувати в якості оптоволокна (!!!) в медицині для створення сенсорів (наприклад, глюкози для діабетиків). Ці сенсори само знищуються з часом (розчиняються) та добре переносяться організмом людини. Також вченим вдалося створити замінник рогівки людського ока.
http://podrobnosti.ua/technologies/2009/01/01/574668.html

Немає коментарів:

Дописати коментар